NALED i USAID predlažu rešenja za uspešan završetak procesa privatizacije

04. novembar 2014. 08:25 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Rešavanje viška zaposlenih i vlasništva nad zemljištem trebalo bi da budu prioritetni zadaci Vlade Srbije ukoliko želi da uspešno okonča proces privatizacije, preporuka je studije “Privatizacija u Srbiji”, koju je uradila Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) uz podršku USAID Projekta održivog lokalnog razvoja.
Studija, koja kroz primere pet uspešnih i pet neuspešnih privatizacija analizira razloge loših prodaja i posledice po lokalne budžete, preporučuje opštinama da budu aktivnije u ovom procesu, kontinuirano unapređuju poslovno okruženje kako bi motivisali potencijalne kupce i pokreću stečajeve nad kompanijama koje ne nađu nove vlasnike jer je najveći interes da se resursi tih firmi ponovo stave u funkciju i tako obezbedi finansijska stabilnost i uslovi za otvaranje radnih mesta.
- U različitim fazama privatizacije je više od 570 preduzeća i danas predstavljaju zarobljen kapital, stalni trošak za republički budžet i gubitak za budžete gradova i opština. Preporuke koje dajemo smatramo preduslovima da primena novog Zakona o privatizaciji bude uspešna i da otključamo ovaj proces – izjavio je na predstavljanju studije u Skupštini grada Beograda, predsednik Upravnog odbora NALED-a Vladan Atanasijević.
Kako je ocenjeno u studiji, nerešeni imovinsko-pravni odnosi nad građevinskim zemljištem, višak zaposlenih i prezaduženost umanjili su atraktivnost firmi jer kvalitetni investitori nisu spremni da preuzmu rizik rešavanja tih problema. Došlo je do negativne selekcije kupaca što je za posledicu imalo visok procenat raskinutih privatizacija, koji u pojedinim opštinama premašuje i 50%.
NALED preporučuje da se počne od što hitnijeg donošenja odluke o sudbini konverzije prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem preduzeća, kao i da se obezbede veća sredstva u fondovima za rešavanje pitanja zaposlenih u preduzećima u restrukturiranju i stečaju (Tranzicioni fond i Fond solidarnosti). Nužno je i sprečavanje daljeg zaduživanja kompanija koje ulaze u prodaju.
Za uspeh privatizacije presudan je dolazak strateških investitora koji mogu da ulože u novu tehnologiju i modernizaciju preduzeća, ali kako oni pozitivno reaguju na podsticaje, za donošenje odluke o kupovini ključno je da lokalne samouprave obezbede kvalitetno poslovno okruženje pre svega kroz smanjivanje parafiskalnog opterećenja poslovanja.
Studija “Privatizacija u Srbiji” obrađuje slučajeve privatizacija u industriji proizvodnje papira, metalskoj, rudarskoj i farmaceutskoj industriji, kao i poljoprivredi. Kao primeri uspešnih prodaja uzeta su preduzeća Duropack, Rudnik, Goša Montaža, Zdravlje i DPP Banatski Despotovac dok su se na drugoj strani našle firme FOPA, Suva ruda, Zavarivač, Jugoremedija i DPP Mala Bosna.